Разплитане: Спад в темпа на икономически растеж

Нашата прогноза от миналата година за предстоящ спад в темповете на икономически растеж се базираше на Дългосрочния ни прогнозен индекс в 20 страни. Същият индекс през 2016г. предвиди синхронизираното повишаване на темповете на растеж, което традиционните анализатори започнаха да признават едва през пролетта на 2017г.Спадът в темповете на растеж вече не е прогноза, а факт.

Графиката по-горе илюстрира спада в тримесечните темпове на растеж на БВП в САЩ, еврозоната и Япония – трите най-големи икономики в света. И в трите ръстът на БВП отбеляза пик през второто или третото тримесечие на 2017 и спадна в четвъртото. Така изглежда началото на един синхронизиран глобален спад в темповете на растеж. Стадният инстинкт в мисленето обаче продължава да поддържа тезата за продължаващ ръст на темповете на растеж до такава степен, че никой изглежда не забеляза факта, че БВП на Южна Корея се сви през четвъртото тримесечие на 2017, отчасти поради най-големия спад в износа й от 33 години насам. И новината за това дойде докато страната беше под светлината на прожекторите като домакин на зимните олимпийски игри.

Тъй като Южна Корея е толкова експортно зависима икономика, тя често служи като «оракул» по отношение на глобалните темпове на растеж. Така че, когато растежът й намеле – да не говорим за абсолютен спад, както в случая – това е ярка жълта светлина в светофара на световната икономика. Международният спад в растежа става все по-очевиден и от масово следените икономически индикатори. Картината, която те рисуват за САЩ дава по-смесени сигнали. Но, както подчертахме миналата година, пазарът на облигации там започна да подушва спад в темпа на растеж от доста време насам.

По-конкретно, качественият спред – разликата в доходността между нискокачествените (junk) облигации и тези с най-висок рейтинг – започна да се повишава още преди няколко месеца. Това се случва, защото повишаващият се риск от дифолт по време на забавяне на темповете на икономически растеж кара доходността  на «junk» облигациите да се повиши по-бързо отколкото тази на най-високо рейтваните им конкуренти, където рискът от фалит е много по-малък. Както се вижда, разликата в доходността в момента е на нивата от края на 2016г., когато консенсусните прогнози за световната икономика издаваха много повече нервност.

Всички това говори, че традиционните анализатори отново изостават от развиващия се бизнес цикъл, докато централните банки, загрижени за риска от „прегряване“ в своите икономики, изостават още повече и погрешно разчитат цикличното синхронизирано покачване на ръста от миналата година като структурно „нормализиране“ на глобалната икономика. Естествено, стъпки към затягане, предприемани непосредствено преди спад в темповете на растеж, който политици и централни банкери не са видели, рядко носят нещо добро за глобалната икономика. Повече от дългосрочните прогнози на ECRI може да прочетете тук.