Газпром остъпва пред ЕС за принципите на търговията с газ

Газпром проведе първия си публичен аукцион на спот-пазара за доставки на природен газ в Европа. Събитието представлява отстъпление от страна на фирмата спрямо Брюксел в тяхната дълга битка относно бъдещето на европейския газов пазар, коментира вестник Financial Times.
Повече от 10г. Европейската комисия (ЕК)настояваше за създаването на свободен пазар на природния газ със спот-цени на доставките, докато руския газов гигант защитаваше практиката си да сключва дългосрочни двустранни договори, където цената на газа се договаря поотделно с всеки клиент и е привързана към тази на нефта. Противопоставянето между двете страни достигна върха си когато по-рано тази година ЕК започна анти-тръстово разследване срещу руската държавна фирма. “Те (Газпром) осъзнаха, че ако искат да са на този пазар (на ЕС), трябва да играят по правилата“ отбелязва Татяна Митрова, завеждащ отдел в Института за изследвания на енергетиката към Руската академия на науките. Според нея, аукционът е “най-положителната стъпка във външната политика на Русия, която съм видяла досега“. Обемът на аукционът бе 3.2 млрд. куб.м. за доставка през наближаващия зимен сезон, което е около 2% от годишните продажби на Газпром в Европа.
Една от възможните причини за този обрат е цената: Газпром вероятно ще получи по-добри цени от аукциона, отколкото би взел по силата на дългосрочните си договори, където цената на газа страда от ниските понастоящем котировки на нефта. Друга възможна причина за промяната на позицията на Газпром е свързана с използването на газопровода Опал, който минава през Германия. По силата на действащите регулации за свободна конкуренция, Брюксел и Берлин блокират опитите на Газпром да използва повече от 50% от капацитета на тръбопровода.
За Газпром обаче е важно да използва максимално този капацитет, за да има смисъл от оповестеното неотдавна разширяване на „Северен Поток“ и за да намалее зависимостта на фирмата от транзита през Украйна. Ако аукционът е успешен, това дава шанс на Газпром да заобиколи 50%-ата бариера като изпраща повече газ по Опал, благодарение на факта, че този газ вече ще е чужда собственост, а не на Газпром коментира Джонатан Стърн от Оксфордския институт за енергийни изследвания.